man-db 2.4.2-pre1 - en to da translation catalogue (151 entries)

en: 
    Updating cat files for section %s of man hierarchy %s
da: 
    Opdaterer cat-filer for afsnit %s i man-hierarkiet %s

en: 
    cannot write to %s in catman mode
da: 
    kan ikke skrive til %s i catman-tilstand

en:  ?ltline %lt?L/%L.:byte %bB?s/%s..?e (END):?pB %pB\%..
da:  ?ltlinje %lt?L/%L.:byte %bB?s/%s..?e (SLUT):?pB %pB\%..

en:  Manual page
da:  Manualside

en:  in section %s
da:  i afsnit %s

en: %d man subdirectories contained newer manual pages.
    %d manual pages were added.
da: %d manualunderkataloger indeholdt nyere manualsider.
    %d manualsider tilføjedes.

en: %d old database entries were purged.
da: %d gamle databaseindgange tømtes.

en: %d stray cats were added.
da: %d vildfarne cat-sider tilføjedes.

en: %s is self referencing
da: %s refererer til sig selv

en: %s what?
da: %s hvad?

en: %s, version %s, %s
da: %s version %s, %s

en: %s: Failed su to user %s
da: %s: Det mislykkedes at su-e til bruger %s

en: %s: nothing appropriate.
da: %s: ingenting egnet.

en: %s: relying on whatis refs is deprecated
da: %s: at stole på whatis-referencer er forældet

en: (unknown subject)
da: (ukendt emne)

en: --Man-- next: %s [ view (return) | skip (Ctrl-D) | quit (Ctrl-C) ]
da: --Man-- næste: %s [ vis (retur) | overspring (Ctrl-D) | afslut (Ctrl-C) ]

en: -D, --default               reset all options to their default values.
    -C, --config-file file      use this user configuration file.
    -M, --manpath path          set search path for manual pages to `path'.
    -P, --pager pager           use program `pager' to display output.
    -S, --sections list         use colon separated section list.
    -m, --systems system        search for man pages from other unix system(s).
    -L, --locale locale         define the locale for this particular man search.
    -p, --preprocessor string   string indicates which preprocessors to run.
                                 e - [n]eqn   p - pic    t - tbl
                                 g - grap     r - refer  v - vgrind
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
da: -D, --default               genindstil alle flag til deres standardværdier.
    -C, --config-file fil       brug denne bruger-konfigurationsfil.
    -M, --manpath søgesti       sæt søgesti for manualsider til "søgesti".
    -P, --pager sideviser       brug programmet "sideviser" for at vise uddata.
    -S, --sections liste        brug kolonsepareret afsnitsliste.
    -m, --systems system        søg efter manualsider fra andre unix-systemer.
    -L, --locale lokal          definer lokal for denne specifikke manualsøgning.
    -p, --preprocessor streng   streng viser hvilke forbehandlere som skal køres.
                                 e - [n]eqn   p - pic    t - tbl
                                 g - grap     r - refer  v - vgrind
    -V, --version               vis versionsnummer.
    -h, --help                  vis denne hjælpetekst.

en: -H, --html                  use lynx or argument to display html output.
    -Z, --ditroff               use groff and force it to produce ditroff.
    -X, --gxditview             use groff and display through gditview (X11):
                                -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12.
da: -H, --html                  brug lynx eller argument for at vise html-
                                uddata.
    -Z, --ditroff               brug groff og tving den til at producere ditroff.
    -X, --gxditview             brug groff og vis ved gditview (X11):
                                -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12.

en: -a, --all                   find all matching manual pages.
    -d, --debug                 emit debugging messages.
    -e, --extension             limit search to extension type `extension'.
    -f, --whatis                equivalent to whatis.
    -k, --apropos               equivalent to apropos.
    -w, --where, --location     print physical location of man page(s).
    -W, --where-cat,
        --location-cat          print physical location of cat file(s).
    -l, --local-file            interpret `page' argument(s) as local filename(s).
    -u, --update                force a cache consistency check.
    -i, --ignore-case           look for pages case-insensitively (default).
    -I, --match-case            look for pages case-sensitively.
    -r, --prompt string         provide the `less' pager with a prompt
    -c, --catman                used by catman to reformat out of date cat pages.
    -7, --ascii                 display ASCII translation of certain latin1 chars.
    -E, --encoding encoding     use the selected nroff device and display in pager.
da: -a, --all                   find alle matchende manualsider.
    -d, --debug                 udskriv fejlsøgningsmeddelelser.
    -e, --extension             begræns søgning til endelsen "endelse".
    -f, --whatis                det samme som whatis.
    -k, --apropos               det samme som apropos.
    -w, --where, --location     udskriv fysisk sted for manualsiderne.
    -W, --where-cat,
        --location-cat          udskriv fysisk sted for cat-filerne.
    -l, --local-file            tolk "side"-argument som lokale filnavne.
    -u, --update                tving frem en cachekonsekvenskontrol.
    -i, --ignore-case           led efter sider versalufølsomt (standard).
    -I, --match-case            led efter sider versalfølsomt.
    -r, --prompt streng         udstyr sideviseren "less" med en prompt
    -c, --catman                bruges af catman for at omformatere forældede
                                cat-sider.
    -7, --ascii                 vis ASCII-oversættelse af visse latin1-tegn.
    -E, --encoding kodning      brug den valgte nroff-enhed og vis i
                                sideviser.

en: -c, --catpath               show relative catpaths.
    -g, --global                show the entire global manpath.
    -d, --debug                 produce debugging info.
    -q, --quiet                 produce fewer warnings.
    -C, --config-file file      use this user configuration file.
    -m, --systems system        express which `systems' to use.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
da: -c, --catpath               vis relative cat-søgestier.
    -g, --global                vis hele den globale manualsøgesti.
    -d, --debug                 lav fejlsøgningsinformation.
    -q, --quiet                 lav færre advarsler.
    -C, --config-file fil       brug denne bruger-konfigurationsfil.
    -m, --systems system        angiv hvilke "systemer" som skal bruges.
    -V, --version               vis versionsnummer.
    -h, --help                  vis denne hjælpetekst.

en: -d, --debug                 emit debugging messages.
    -e, --extension             limit search to extension type `extension'.
    -i, --ignore-case           look for pages case-insensitively (default).
    -I, --match-case            look for pages case-sensitively.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
da: -d, --debug                 opret fejlsøgningsinformation.
    -e, --extension             begræns søgning til endelsen "endelse".
    -i, --ignore-case           led efter sider versalufølsomt (standard).
    -I, --match-case            led efter sider versalfølsomt.
    -V, --version               vis versionsnummer.
    -h, --help                  vis denne hjælpetekst.

en: -d, --debug                 produce debugging info.
    -M, --manpath path          set search path for manual pages to `path'.
    -C, --config-file file      use this user configuration file.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
da: -d, --debug                 opret fejlsøgningsinformation.
    -M, --manpath søgesti       sæt søgesti for manualsider til "søgesti".
    -C, --config-file fil       brug denne bruger-konfigurationsfil.
    -V, --version               vis versionsnummer.
    -h, --help                  vis denne hjælpetekst.

en: -d, --debug                 produce debugging info.
    -q, --quiet                 work quietly, except for 'bogus' warning.
    -s, --no-straycats          don't look for or add stray cats to the dbs.
    -p, --no-purge              don't purge obsolete entries from the dbs.
    -u, --user-db               produce user databases only.
    -c, --create                create dbs from scratch, rather than updating.
    -t, --test                  check manual pages for correctness.
    -f, --filename              update just the entry for this filename.
    -C, --config-file           use this user configuration file.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
da: -d, --debug                 opret fejlsøgningsinformation.
    -q, --quiet                 arbejd stille, undtagen "bogus"-advarsler.
    -s, --no-straycats          led ikke efter og tilføj ikke vildfarne
                                cat-sider i databaserne.
    -p, --no-purge              tøm ikke forældede indgange fra databaserne.
    -u, --user-db               opret kun brugerdatabaser.
    -c, --create                opret databaser på ny i stedet for at opdatere.
    -t, --test                  tjek manualsider for korrekthed.
    -f, --filnavn               opdater kun indgangen for dette filnavn.
    -C, --config-file fil       brug denne bruger-konfigurationsfil.
    -V, --version               vis versionsinformation.
    -h, --help                  vis denne hjælpetekst.

en: -d, --debug                produce debugging info.
    -v, --verbose              print verbose warning messages.
    -r, --regex                interpret each keyword as a regex (default).
    -e, --exact                search each keyword for exact match.
    -w, --wildcard             the keyword(s) contain wildcards.
    -m, --systems system       include alternate systems' man pages.
    -M, --manpath path         set search path for manual pages to `path'.
    -C, --config-file file     use this user configuration file.
    -V, --version              show version.
    -h, --help                 show this usage message.
da: -d, --debug                opret fejlsøgningsinformation.
    -v, --verbose              udskriv udførlige advarselsmeddelelser.
    -r, --regex                tolk hvert nøgleord som et regulært udtryk
                               (standard).
    -e, --exact                søg hvert nøgleord for eksakt træffer.
    -w, --wildcard             nøgleordet/nøgleordene indeholder jokertegn.
    -m, --systems system       inkluder alternative systemmanualsider.
    -M, --manpath søgesti      sæt søgesti for manualsider til "søgesti".
    -C, --config-file fil      brug denne bruger-konfigurationsfil.
    -V, --version              vis versionsnummer.
    -h, --help                 vis denne hjælpetekst.

en: -d, --debug                produce debugging info.
    -v, --verbose              print verbose warning messages.
    -r, --regex                interpret each keyword as a regex.
    -w, --wildcard             the keyword(s) contain wildcards.
    -m, --systems system       include alternate systems' man pages.
    -M, --manpath path         set search path for manual pages to `path'.
    -C, --config-file file     use this user configuration file.
    -V, --version              show version.
    -h, --help                 show this usage message.
da: -d, --debug                opret fejlsøgningsinformation.
    -v, --verbose              udskriv udførlige advarselsmeddelelser.
    -r, --regex                tolk hvert nøgleord som et regulært udtryk.
    -w, --wildcard             nøgleordene indeholder jokertegn.
    -m, --systems system       inkluder alternative systemmanualsider.
    -M, --manpath søgesti      sæt søgesti for manualsider til "søgesti".
    -C, --config-file fil      brug denne bruger-konfigurationsfil.
    -V, --version              vis versionsnummer.
    -h, --help                 vis denne hjælpetekst.

en: -m -c: incompatible options
da: -m -c: inkompatible flag

en: -m, --man                   parse as man page.
    -c, --cat                   parse as cat page.
    -w, --whatis                show whatis information.
    -f, --filters               show guessed series of preprocessing filters.
    -V, --version               show version.
    -h, --help                  show this usage message.
    
    The defaults are --man and --whatis.
da: -m, --man                   tolk som man-side.
    -c, --cat                   tolk som cat-side.
    -w, --whatis                vis whatis-information.
    -f, --filters               vis gættet serie af forbehandlingsfiltre.
    -V, --version               vis versionsnummer.
    -h, --help                  vis denne hjælpetekst.
    
    Standardflagene er --man og --whatis.

en: -t, --troff                 use %s to format pages.
    -T, --troff-device device   use %s with selected device.
da: -t, --troff                 brug %s for at formatere sider.
    -T, --troff-device enhed    brug %s med valgt enhed.

en: : incompatible options
da: : inkompatible flag

en: Can't convert %s to cat name
da: Kan ikke konvertere %s til cat-navn

en: Checking for stray cats under %s...
da: Undersøger vildfarne cat-sider under %s...

en: Database %s corrupted; rebuild with mandb --create
da: Databasen %s er beskadiget; genopbyg med mandb --create

en: Don't know which program should I run being >%s<
da: Véd ikke hvilket program jeg skal køre hvis jeg er >%s<

en: NULL content for key: %s
da: NULL-indhold for nøgle: %s

en: No databases updated.
da: Ingen databaser er opdateret.

en: No manual entry for %s
da: Ingen manualindgang for %s

en: No source manual entry for %s
da: Ingen kildemanualindgang for %s

en: Processing manual pages under %s...
da: Bearbejder manualsider under %s...

en: Purging old database entries in %s...
da: Tømmer gamle databaseindgange i %s...

en: Reformatting %s, please wait...
da: Omformaterer %s, vent venligst...

en: See '%s' for help when manual pages are not available.
da: Se "%s" for hjælp når manualsider ikke er tilgængelige.

en: Still saving the page, please wait...
da: Gemmer stadigvæk siden, vent venligst...

en: Updating index cache for path `%s/%s'. Wait...
da: Opdaterer indekscache for søgestien "%s/%s". Vænta...

en: What manual page do you want from section %s?
da: Hvilken manualside vil du have fra sektion %s?

en: What manual page do you want?
da: Hvilken manualside vil du have?

en: bad fetch on multi key %s
da: fejlagtig hentning på multinøgle %s

en: badly formed configuration directive: '%s'
da: Forkert formet konfigurationsdirektiv: '%s'

en: can't change to directory %s
da: kan ikke skifte til kataloget %s

en: can't chdir to %s
da: kan ikke skifte katalog til %s

en: can't chmod %s
da: kan ikke ændre rettigheder på %s

en: can't chown %s
da: kan ikke skifte ejer på %s

en: can't create %s
da: kan ikke oprette %s

en: can't create a temporary filename
da: kan ikke oprette midlertidigt filnavn

en: can't create index cache %s
da: kan ikke oprette indekscachen %s

en: can't create pipe
da: kan ikke oprette datakanal

en: can't determine current directory
da: kan ikke bestemme aktuelt katalog

en: can't dup2
da: kan ikke bruge dup2

en: can't exec %s
da: kan ikke køre %s

en: can't execute %s
da: kan ikke køre %s

en: can't fork
da: kan ikke forgrene

en: can't get man command's exit status
da: kan ikke få fat i man-kommandoens slutstatus

en: can't get mandb command's exit status
da: kan ikke få fat i mandb-kommandoens slutstatus

en: can't get passwd structure for uid 0
da: kan ikke få fat i passwd-struktur for uid 0

en: can't install SIGCHLD handler
da: kan ikke installere håndtering for SIGCHLD

en: can't lock index cache %s
da: kan ikke låse indekscachen %s

en: can't make sense of the manpath configuration file %s
da: kan ikke forstå konfigurationsfilen for manualsøgesti %s

en: can't open %s
da: kan ikke åbne %s

en: can't open %s for reading
da: kan ikke åbne %s for læsning

en: can't open the manpath configuration file %s
da: kan ikke åbne konfigurationsfilen for manualsøgesti %s

en: can't parse directory list `%s'
da: kan ikke tolke katalogliste "%s"

en: can't popen
da: kan ikke bruge popen()

en: can't read from %s
da: kan ikke læse fra %s

en: can't remove %s
da: kan ikke fjerne %s

en: can't remove directory %s
da: kan ikke fjerne kataloget %s

en: can't rename %s to %s
da: kan ikke omdøbe %s til %s

en: can't resolve %s
da: kan ikke slå %s op

en: can't search directory %s
da: kan ikke søge i kataloget %s

en: can't set effective uid
da: kan ikke sætte effektivt uid

en: can't set times on %s
da: kan ikke sætte tider på %s

en: can't unlink %s
da: kan ikke aflænke %s

en: can't update index cache %s
da: kan ikke opdatere indekscachen %s

en: can't write to %s
da: kan ikke skrive til %s

en: cannot insert unused key %s
da: kan ikke indsætte ubrugt nøgle %s

en: cannot read database %s
da: kan ikke læse databasen %s

en: cannot replace key %s
da: kan ikke erstatte nøglen %s

en: cannot write within %s
da: kan ikke skrive indenfor %s

en: close failed
da: close-systemkald mislykkedes

en: closing pipeline input failed
da: lukning af rørledningsindgang mislykkedes

en: closing pipeline input stream failed
da: lukning af rørledningsindgangsstrøm mislykkedes

en: closing pipeline output failed
da: lukning af rørledningsudgang mislykkedes

en: closing pipeline output stream failed
da: lukning af rørledningsudgangsstrøm mislykkedes

en: command '%s' failed with exit status %d
da: kommandoen "%s" mislykkedes med slutstatus %d

en: command exited with status %d: %s
da: kommandoen afsluttede med status %d: %s

en: done.
da: færdig.

en: dup2 failed
da: dup2-systemkald mislykkedes

en: error trying to read from stdin
da: fejl ved forsøg på at læse fra standard-ind

en: error writing to temporary file %s
da: fejl ved skrivning til midlertidig fil %s

en: fatal: regex `%s': %s
da: fatalt: regulært udtryk "%s": %s

en: fatal: unable to insert version identifier into %s
da: fatalt: kan ikke indsætte versionsidentifikator i %s

en: fork failed
da: fork-systemkald mislykkedes

en: ignoring unknown preprocessor `%c'
da: ignorerer ukendt forbehandler "%c"

en: index cache %s corrupt
da: indekscachen %s er ødelagt

en: internal error: candidate type %d out of range
da: Intern fejl: kandidattype %d uden for værdiområdet

en: man command failed with exit status %d
da: man-kommandoen mislykkedes med slutstatus %d

en: mandb command failed with exit status %d
da: mandb-kommandoen mislykkedes med slutstatus %d

en: manpath list too long
da: manualsøgesti-liste er for lang

en: multi key %s does not exist
da: multinøglen %s findes ikke

en: only %d fields in content
da: kun %d felter i indhold

en: pipe failed
da: pipe-systemkald mislykkedes

en: pipeline input not open
da: Rørledningsindgang er ikke åben

en: pipeline output not open
da: Rørledningsudgang er ikke åben

en: the setuid man user "%s" does not exist
da: en manualbruger "%s" som er setuid findes ikke

en: unable to reset cursor position in %s
da: kan ikke nulstille markørpositionen i %s

en: unable to update %s
da: kan ikke opdatere %s

en: usage: %s [-c|-f|-k|-w] [-i|-I] [-adlhu7V] [-Mpath] [-Ppager]
               [-Cfile] [-Slist] [-msystem] [-pstring] [-Llocale] [-eextension]
               [section] page ...
da: brug: %s [-c|-f|-k|-w] [-i|-I] [-adlhu7V] [-Msøgesti]
              [-Psideviser] [-Cfil] [-Sliste] [-msystem] [-pstreng]
              [-Llokal] [-efilendelse] [afnit] side ...

en: usage: %s [-c|-f|-k|-w|-tZT device] [-i|-I] [-adlhu7V] [-Mpath] [-Ppager]
               [-Cfile] [-Slist] [-msystem] [-pstring] [-Llocale] [-eextension]
               [section] page ...
da: brug: %s [-c|-f|-k|-w|-tZT enhed] [-i|-I] [-adlhu7V] [-Msøgesti]
              [-Psideviser] [-Cfil] [-Sliste] [-msystem] [-pstreng]
              [-Llokal] [-efilendelse] [afnit] side ...

en: usage: %s [-dhV] [-C file] [-M manpath] [section] ...
da: brug: %s [-dhV] [-C fil] [-M man-søgesti] [afsnit] ...

en: usage: %s [-dhV] [-r|-w] [-m systems] [-M manpath] [-C file] keyword ...
da: brug: %s [-dhV] [-r|-w] [-m systemer] [-M manualsøgesti]
              [-C fil] nøgleord ...

en: usage: %s [-dhV] [-r|-w|-e] [-m systems] [-M manpath] [-C file] keyword ...
da: brug: %s [-dhV] [-r|-w|-e] [-m systemer] [-M manualsøgesti]
              [-C fil] nøgleord ...

en: usage: %s [-dqspuct|-h|-V] [-C file] [-f filename] [manpath]
da: brug: %s [-dqspuct|-h|-V] [-C fil] [-f filnavn] [manualsøgesti]

en: usage: %s [-mcwfhV] file ...
da: brug: %s [-mcwfhV] fil ...

en: usage: %s [[-gcdq] [-C file] [-m system]] | [-V] | [-h]
da: brug: %s [[-gcdq] [-C fil] [-m system]] | [-V] | [-h]

en: waiting for pid %u
da: venter på pid %u

en: waitpid failed
da: waitpid-systemkald mislykkedes

en: warning: $MANPATH set, appending %s
da: advarsel: $MANPATH er sat, tilføjer %s efter

en: warning: $MANPATH set, ignoring %s
da: advarsel: $MANPATH er sat, ignorerer %s

en: warning: $MANPATH set, inserting %s
da: advarsel: $MANPATH er sat, indsætter %s

en: warning: $MANPATH set, prepending %s
da: advarsel: $MANPATH er sat, tilføjer %s før

en: warning: $PATH not set
da: advarsel: $PATH er ikke sat

en: warning: %s
da: advarsel: %s

en: warning: %s contains a pointer loop
da: advarsel: %s indeholder en pegerløkke

en: warning: %s does not begin with %s
da: advarsel: %s begynder ikke med %s

en: warning: %s has no version identifier
da: advarsel: %s har ingen versionsidentifikator

en: warning: %s is a dangling symlink
da: advarsel: %s er en vildfaren symbolsk lænke

en: warning: %s is version %s, expecting %s
da: advarsel: %s er version %s, %s forventes

en: warning: %s isn't a directory
da: advarsel: %s er ikke et katalog

en: warning: %s/man%s/%s.%s*: competing extensions
da: advarsel: %s/man%s/%s.%s*: filendelser i konflikt

en: warning: %s: bad symlink or ROFF `.so' request
da: advarsel: %s: fejlagtig symbolsk lænke eller ROFF ".so"-anmodning

en: warning: %s: ignoring bogus filename
da: advarsel: %s: ignorerer fejlagtigt filnavn

en: warning: %s: ignoring empty file
da: advarsel: %s: ignorerer tom fil

en: warning: %s: whatis parse for %s(%s) failed
da: advarsel: %s: whatis-tolkning for %s(%s) mislykkedes

en: warning: can't create temp file %s
da: advarsel: kan ikke oprette midlertidig fil %s

en: warning: can't read the fallback whatis text database.
da: advarsel: kan ikke læse whatis-reservetekstdatabasen.

en: warning: can't update index cache %s
da: advarsel: kan ikke opdatere indekscachen %s

en: warning: cannot create catdir %s
da: advarsel: kan ikke oprette cat-katalog %s

en: warning: empty $PATH
da: advarsel: tom $PATH

en: warning: failed to store entry for %s(%s)
da: advarsel: det mislykkedes at lagre indgang for %s(%s)

en: warning: mandatory directory %s doesn't exist
da: advarsel: det obligatoriske katalog %s findes ikke

en: warning: no MANDB_MAP directives in %s, using your manpath
da: advarsel: intet MANDB_MAP-direktiv i %s, bruger din manualsøgesti

en: warning: no global manpaths set in config file %s
da: advarsel: ingen globale manualsøgestier angivet i konfigurationsfilen %s

en: warning: whatis for %s exceeds %d bytes, truncating.
da: advarsel: whatis for %s overskrider %d byte, forkorter.
